Znanstvena noć u Zagrebu

Autor: Amra Hodžić, 2. 10. 2013.

Učenici II. gimnazije Osijek, njih 45, u pratnji Ljerke Šostarec, prof. i Ljubice Verner, prof. 27. rujna 2013. sudjelovali su Znanstvenoj noći – noći istraživača održanoj na Cvjetnom trgu u Zagrebu.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

II. gimnazija Osijek u Zagrebu na Noći istraživača:

NAJLUĐI znanstveni TULUM!

Nanotrampolin, Nitroled, Biologija za ljepotu, Ioniziraj me, analiziraj me samo su neki od naziva radionica. Riječ je o radionicama u sklopu Znanstvene noći – noći istraživača održane u Zagrebu, Rijeci i Splitu 27. rujna 2013. Na jednoj od znanstvenih postaja, i to onoj na Cvjetnom trgu u Zagrebu, prisustvovali su i učenici naše škole.

Na put prema Zagrebu krenulo je 45 učenika zainteresiranih za biologiju, kemiju i fiziku u jutarnjim satima. Došavši u hrvatski glavni grad, prva zajednička postaja bila nam je velebna zagrebačka katedrala. Pokoja zajednička fotka i uslijedilo je slobodno vrijeme. Krenuli su neki na odmor od puta, jedni u obilazak Zagreba, drugi na već otprije poznate lokacije, a uz druženje brzo se približilo 17 sati. Upravo u navedeno vrijeme ponovno su se svi učenici te profesorice Ljerka Šostarec i Ljubica Verner okupili na Cvjetnom trgu, gdje su unatoč laganoj jesenskoj kiši, uz mnoštvo drugih građana uveličali otvorenje Znanstvene noći.

U Zagrebu su radionice, projekcije i kvizovi održavali se na nekoliko lokacija, a to su Cvjetni trg, Centar Cvjetni, Kino Europa, Francuski institut u Zagrebu – Medijateka i knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića.

Glavna tema bila je „Znanost i tehnologija u službi života i zdravlja“. Da je to uistinu tako, znanstvenici su pokušali dokazati kroz predstave za djecu i mlade, znanstveni show, istraživačke postaje, izložbe i znanstveni tepih (projekcije filmova znanstvene tematike). Učenici naše škole i sami su sudjelovali u brojnim istraživačkim postajama.

Iako je trajanje znanstvene noći bilo predviđeno do 23 h, osječki jezičari krenuli su prema autobusu, a zatim i Osijeku, u 21 h, kako bi ipak stigli kućama u donekle pristojno vrijeme.

No, ni vrijeme, umor od puta ili lagana kiša, nisu ih omeli da zaključe kako i prema znanosti možemo imati zanimljiviji pristup. Svatko od nas nekada je iskušao se kao mali znanstvenik i shvatio da znanost čuči u nama. Otkrit ćemo ju svi, prije ili poslije, a možda baš ovakve znanstvene noći pomognu nam u tome.

Amra Hodžić, 3.c