SVJETSKI DAN DOWNOVOG SINDROMA: U različitosti smo pronašli priliku!

Autor: Lidija Blagojević, 20. 3. 2015.

Različite čarape na nogama ovoga puta nisu bile slučajnost ili pogrješka zbog jutarnje žurbe, već podrška oboljelim osobama kojima upravo ta aktivnost predstavlja ogroman problem.

World Youth Alliance Europe i Svjetski savez mladih Hrvatska u suradnji s fondacijom Jerome Lejeune organizirali su medijsku kampanju kojoj je cilj podizanje svijesti o osobama s Downovim sindromom i njihovoj ulozi u društvu. Kampanja je započela 4. ožujka i trajat će sve do 31., a Svjetski dan Downovog sindroma obilježava se 21. ožujka. U sklopu navedene kampanje 20. ožujka 2015. u II. gimnaziji Osijek održana je radionica „U različitosti smo pronašli priliku“. Uključivši se u radionicu, svi učenici i djelatnici II. gimnazije Osijek pokušali su oblačenjem različitih čarapa osvijestiti javnost o važnosti integriranja svih osoba u društvo i djelovanje u njemu. Profesorica matematike i informatike Lidija Blagojević stupivši u kontakt sa Svjetskim savezom mladih Hrvatska i Udrugom Osječko – baranjske županije i Grada Osijeka za Downov sindrom, omogućila je održavanje radionice u II. gimnaziji Osijek koja je sadržavala uvodno predavanje, prikazivanje kratkog pobjedničkog filma na Manhattan International Film Festivalu „Pri našem delu“, izradu plakata s porukama oboljeloj djeci te zajedničko fotografiranje. Down sindrom najčešći je genetski poremećaj, a sprječava normalni fizički i mentalni razvoj djeteta. Jelena Mandarić-Kolarik, predsjednica Udruge za Downov sindrom i majka oboljeloga djeteta, ističe kako su osobe s Downovim sindromom emotivne tople, gotovo uvijek unose vedrinu u sredinu u kojoj se nađu, vrlo su tolerantni, blage naravi i potiču izrazitu naklonost svih s kojima dolaze u kontakt. Među učenicima II. gimnazije Osijek odjeknula je poruka da ne treba isključivati one koji zadane zadatke izvršavaju, ali malo sporije od drugih, ne treba ih izbjegavati ili na bilo koji način isključivati. Predrasude postoje prema različitim skupinama ljudi bilo zbog njihova podrijetla, različitih stereotipa ili nametnutih mišljenja, ali sami ćemo najbolje doprinijeti boljitku društva svaki puta kada se odreknemo predrasuda i bolje se upoznamo. Jedan od ciljeva kampanje i jest da i sami obučete različite čarape, fotkate se i podijelite to na društvenim mrežama! Možda ćete upravo vi osvijestiti još nekoga o sindromu Down. Fotografije pogledajte u fotogaleriji.

Amra Hodžić