Jezičari u Koloni sjećanja – Vukovar je mjesto posebnog pijeteta!

Autor: Amra Hodžić, 18. 11. 2013.

Istim onim ulicama kojima je prije 22 godine prošla nijema kolona Vukovaraca koji su tek u jednoj ili dvije vrećice iz okupiranoga grada, nakon sloma tromjesečne obrane, uspjeli iznijeti komadić svog prijeratnog života, i ovog 18. studenog sudjelovali smo u Koloni sjećanja.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

II. GIMNAZIJA OSIJEK ODALA POČAST GRADU HEROJA:

Jezičari u Koloni sjećanja – Vukovar je mjesto posebnog pijeteta!

Vukovarski nokturno priča je o ljubavi i hrabrosti, o snazi i bolu, o ljudskom dostojanstvu i pobjedi života. Pod ovim nazivom objedinjena su sva memorijalna mjesta u Vukovaru: Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica, Spomen dom Ovčara, Masovna grobnica Ovčara, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Centar Domovinskog rata, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i Križ na ušću Vuke u Dunav.

22 godine prošlo je od kobnoga 18. studenog, kobnoga dana za mnogobrojne Vukovarce, kobnoga dana za Republiku Hrvatsku. Svake godine prisjećamo se žrtava koje su pale kao heroji i žrtvovali svoj život za slobodu.  „Navik on živi ki zgine pošteno!“ I žive Vukovarci u nama, našim mislima, sjećanjima naših roditelja. Žive kao heroji, a Vukovar – Grad heroja u nama je kao mjesto posebnog pijeteta.

Stoga su i ove godine učenici naše škole, njih 184, sudjelovali u Koloni sjećanja i prošli jednim od križnih putova. Na tom putu pratili su ih Vehbija Numanović, prof., Kristina Bajus, prof., Vlado Krljar, prof., Lidija Blagojević, prof., Sanja Ivanović, prof., Elvira Vrljić, prof., Luka Rechner, Željka Hallapir i ravnatelj II. gimnazije Osijek Vladimir Minarik, prof.

Vukovarci su preselili se među zvijezde. I dok nas promatraju ne može se ne pomisliti kako su se osjećali toga hladnog dana kasne jeseni 1991. godine i jesu li znali da se neće vratiti. Kome su uputili zadnju misao, čije im je ime zamrlo na usnama?! To će zauvijek ostati nepoznanica i tema za nagađanje. Hvala im za hrabrost, za njihove živote!

Fotografije pogledajte u foto-galeriji u albumu "Vukovar 2013."