Dani kruha u II. gimnaziji

Autor: Lidija Blagojević, 20. 10. 2015.

Učenici i profesori uložili su mnogo truda u osmišljavanje i realizaciju čak 20 radionica.

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se tradicionalno, svake godine u listopadu, u svim osječkim osnovnim i srednjim školama. Tako je bilo i ove školske godine, a mi smo posjetili II. gimnaziju (jezičnu), gdje je svaki razred na svoj način obilježio Dane kruha.

- To je dugogodišnja tradicija naše škole. Svake godine priređujemo radionice na različite teme, u kojima sudjeluju svi učenici i svi razredi, zajedno sa svojim razrednicima, a ovaj put imamo 20 različitih radionica - kaže prof. Elvira Vrljić, vjeroučiteljica i koordinatorica Dana kruha u Jezičnoj gimnaziji.

A teme su doista bile raznolike i zanimljive i već se na prvi pogled vidjelo da su učenici i profesori mnogo radili na osmišljavanju i izradi. Tako je 3.b naslovio svoju radionicu “Vrijeme je za čaj”. Uprizorili su kako to Englezi uživaju u čaju, uz čajna peciva, vafle i kolače, koje su sami pripremili.

Koje su specifičnosti kruha u Italiji objasnile su nam Eva i Dorotea iz 3.e razreda: “Za talijansku su kuhinju specifični pizza, talijanska pogača, lazanje, bruschetta.” Posjetili smo i ordinaciju dr. Zdravka Drena, gdje su učenici 3.c analizirali utjecaj kruha na čovjeka te sastavili čovjeka od kruha. Zanimljivo je bilo i u 4.b razredu, gdje su radionicu naslovili “Doručak, ručak, večera”, a priredili su doručak u Italiji, ručak u Francuskoj i večeru u Španjolskoj.

“Bili smo na maturalnoj ekskurziji u Španjolskoj, pa smo tako dobili ideju za ovu radionicu”, kaže prof. Elvira Vrljić, razrednica 4.b. Kako se voli Slavonija pokazali su nam učenici 3.d razreda, dok su učenici 4.d razreda uprizorili Preradovićevu pjesmu “O kruhu je riječ”. Bili smo i na “Pashalnoj večeri” u 3.a i vidjeli kako Židovi obilježavaju Pashu.

Svaki je razred obišla komisija i ocijenila rad učenika. Kriteriji su bili: zanimljivost teme, kvaliteta realizacije, veza sa znanstvenim sadržajem i estetski dojam. Pobjednici iz prve smjene su 3.c i 4.d razred.

Vesna LATINOVIĆ

Izvor: www. glas-slavonije.hr