2020-05-08 16:02:21

Učenici proveli istraživanje u sklopu nastave Sociologije

Učenici 3. razreda naše škole proveli su istraživanje u sklopu nastave Sociologije pod mentorstvom prof. Nikole Čuraja

 sklopu nastave sociologije učenici 3. razreda II. gimnazije u Osijeku, pod mentorstvom nastavnika Nikole Čuraja, proveli su istraživanje među svojim bakama i djedovima o obiteljskim stavovima te generacije i došli su do zanimljivih zaključaka.

Glavni cilj istraživanja bio je utvrditi koje su se društvene promjene u obitelji i ljubavi dogodile za vrijeme života samih baka i djedova, dok je sporedni cilj bio saznati kako pridržavanje uputa fizičkog distanciranja utječe na njih.

U istraživanju je sudjelovalo 99 učenica i učenika II. gimnazije u Osijeku koji su obavili više od 140 intervjua osoba starijih od 60 godina, prije svega njihovih baka i djedova, uz pridržavanje svih epidemioloških mjera. Zaključke istraživanja objašnjava učenica Lara B., koja smatra da ovo istraživanje pokazuje kako intervjuirane bake i djedovi pronalaze sreću u malim stvarima, ali i smatraju kako je život bio teži ženama zbog načina raspodjele kućanskih i obiteljskih zaduženja te nejednakih šansi za zaposlenje i napredovanje. Naše bake i djedovi smatraju da su djeca jednostavnije provodila svoje vrijeme i nisu bila toliko okrenuta materijalnom, a kao negativnu stvar ističu zastupljenost, danas s razlogom nepoželjnih "odgojnih mjera“ u kažnjavanju djece u obitelji, ali i u školama. Tijekom razgovora bilo je moguće prepoznati na koji su način društvo i pojedinac povezani, a prilikom razgovora o aktualnoj temi koronavirusa ispitanici ne osjećaju socijalnu ugroženost sve dok imaju podršku od strane najmilijih. Učenica Kika K. zaključuje kako je istraživanje pokazalo da je život kratak i prolazan te da prave životne vrijednosti nisu opipljive. "Ljudi manje cijene ono što imaju. Preopterećeni su poslom, medijima, novcem, a zanemaruju ono što im je u životu zaista potrebno", zaključuje Kika. Da je ponekad dovoljan telefonski razgovor za usrećiti nekoga, smatra pak učenica Lucija A., istaknuvši kako se, bez obzira na nemogućnost fizičke interakcije, ne smijemo socijalno distancirati, nego zajedništvom nadvladati krizne situacije. S njom se slaže učenica Andrea A., koja smatra da naši stariji sugrađani ne traže mnogo, nekada su samo pažnja i briga ono što im treba, a učenica Katarina D. smatra kako se starije generacije često osjećaju odbačeno od strane obitelji, prijatelja i poznanika koji zbog brzog tempa života rijetko pronalaze vrijeme za druženje.

S obzirom na provedeno istraživanje učenici 3. razreda II. gimnazije poručuju svojim vršnjacima:

„Nazovite svoje starije članice i članove obitelji i razgovarajte s njima, mogli biste pritom nešto naučiti o ljubavi, odgoju, obrazovanju, kao i položaju žena nekada i danas, ali sigurno ćete ih usrećiti!“. E. Nenadić

Ovdje možete pročitati i poslušati prilog Radio Osijeka o istraživanju naših učenika:

https://radio.hrt.hr/radio-osijek/clanak/gimnazijalci-istrazivali-stavove-baka-i-djedova/230410/

 

II. gimnazija Osijek