Obilježavanje Europskog dana jezika

Autor: ANITA KOPIĆ, 14. 10. 2022.

II. gimnazija Osijek ove je godine Europski dan jezika obilježila nizom aktivnosti, a tema vodilja je bila peer teaching odnosno vršnjačko podučavanje. U aktivnostima su sudjelovali gotovo svi profesori stranih jezika tako da su bili zastupljeni engleski, njemački, talijanski, francuski i latinski jezik. Svojim aktivnostima sudjelovali su i profesori materinjeg jezika odnosno hrvatskog jezika, te ostali predmeti: povijest, zemljopis, umjetnost i fizika.

Učenici 1.a i 1.b na satu Hrvatskoga jezika odabrali su frazeme iz sporta i preveli ih na nekoliko europskih jezika. Plakat su izradili u obliku nogometnog gola (1.b) i u obliku košarkaškoga koša (1.a).Učenici su frazeme napisali na papir izrezan u obliku lopte, a svaka boja predstavljala je određeni jezik. Plakati su postavljeni na panoima na 1. katu.1. d razred pomoć u radionicama dobio je od malo iskusnijih učenika – maturanata iz 4.d razreda koji su im pomogli savladati neke osnovne riječi i fraze iz francuskog jezika.

Drugi su se razredi iskazali u mnogim aktivnostima, posebice u snimanju i montiranju filmova. Njihova glavna tema bili su frazemi, a radionicama koje su održali na šaljiv su način prikazali veze između poslovica raznih jezika.

Treći su se razredi bazirali na starohrvatskom pismu – glagoljici. Radionice su održali s nastavnicama iz povijesti i likovnog. Dok su jedni sjeckali poruke i dešifrirali ih s glagoljice na latinicu, drugi su po uzoru na austrijskog umjetnika Erwina Wurmakreirali svoje „One minute sculptures“ u kojima su ispisali slova glagoljičke azbuke koristeći se ljudskom figurom. Ipak, da sve nije bilo tako staromodno pokazuje nam radionica o neologizmima u kojoj su se učenici 3. c razreda okušali u stvaranju novih riječi za hrvatski sleng prevodeći već postojeće kolokvijalizme iz engleskog jezika. Bilo je još mnogo raznih izlaganja različitih tema, sve od francuskih dijalekata i esekerskog govora do kahoot kvizova o posuđenicama u engleskom jeziku.

U svoje aktivnosti maturanti su uključili svih pet jezika koji se aktivno uče u našoj školi: hrvatski, engleski, njemački, talijanski i francuski. Izlaganja su im bila raznih tematika, a glavni moto „učenici podučavaju učenike“ kojeg su poduprli radionicom u kojoj su jedni drugima pomogli usvojiti osnove stranih jezika.

U radu su sudjelovali gotovo sva razredna odjeljenja i profesori: Mirna Kurtović, Aleksandra Pavličević, Mirela Šarić, Miriam Goll, Olja Liović, Vlasta Zdravčević Vrkić, Vedran Grizbaher, Vesna Poljak, Lada Čulin, Mirjana Bogdanović, Ivana Vučemilović Šimunović, Kristina Bajus, Kristina Inhof, Valerija Karačić, Tatjana Blagojević, Inja Dorić, Tamara Meščić, Nives Merčep i Anita Kopić.

Na poveznicama možete vidjeti 2 filma. Prvi je na njemačkom jeziku i djelo je učenice Lorene Leko, 3c, a drugi na engleskom jeziku i izradila ga je učenica Zine Rea Bašić. Oba prikazuju samo djelić te radne atmosfere:

Izvješće sastavila voditeljica projekta:

Anita Kopić