Izviješće o suradnji Hilda Gymnasium iz Pforzheim-a i II. gimnazije Osijek

Autor: ANITA KOPIĆ, 6. 4. 2007.

Kao nastavak prošle godine započete suradnje naše škole i Hilda Gymnasium ...

Kao nastavak prošle godine započete suradnje naše škole i Hilda Gymnasium boravilo je 8 učenika i 1 profesor iz Pforzheim-a od 11. do 15. ožujka u Osijeku. Kako se radi o suradnji dviju gimnazija učenici su bili smješteni kod učenika, a profesor kod profesora.
            Gosti su stigli u nedjelju ujutro (11. ožujka) i cijeli prvi dan je protekao u upoznavanju i razgledavanju kako bi gosti mogli barem djelomično upoznati svakodnevni život hrvatskih obitelji.
            Početak radnog tjedna ujedno je značio i početak radnog dijela posjeta. Nakon Male hrvatske radionice gdje ih je prof. Pazaver upoznala s najosnovnijim izrazima na hrvatskom jeziku (i podijelila im kratke hrvatsko-njemačke rječnike) gosti su otišli u obilazak grada Osijeka u pratnji učenika naše škole. U poslijepodnevnim satima učenici naše škole su im pripremili koncert dobrodošlice, a potom su nazočili predstavljanju web stranice Hrvatsko njemačkog društva.
            Utorak (13. ožujka) je organiziran odlazak u Đakovo, a poslije podne je uslijedila prva u nizu radionica. Ovaj put tema naše suradnje je bila voda tako da je organiziran niz zajedničkih predavanja i radionica vezanih uz vodu. Prvo predavanje održao je dr. sc. Nenad Judaš i docent dipl. ing. Petar Vrkljan «Fizikalna i kemijska svojstva voda», a potom je slijedila radionica «Vodeni ekosustavi u Hrvatskoj» pod vodstvom profesorice Melite Vukelić-Smolčić.
            U srijedu (14. ožujka) učenike je prije podne primio Stjepan Sokol u ime Gradskog poglavarstva, potom su sudjelovali na nastavi, a poslije podne su slijedile nove radionice: Kopački rit pod vodstvom profesorice Ljubice Verner i Mala kemijska radionica koju su osmislile profesorice Romina Tomas-Grđan i Ivana Petric. Kako bi cijeli dan protekao u znaku voda i večer je završila zajedničkom večerom na brodu.
            Posljednjeg dana zajedničkog druženja (15. ožujka) učenici su provjerili osnove stečenog hrvatskog jezika na 2. dijelu Male hrvatske radionice i potom iznijeli svoje impresije o boravku u Osijeku. Svima je vrlo ugodno protekao ovaj boravak i jedino su izrazili žaljenje što je tako kratko trajalo. Tome su se pridružili i njihove domaćini iz Osijeka.
            Na rastanku još jednom su izrekli nedavno naučenu rečenicu: «Radujemo se ponovnom susretu».
            U organizaciji i realizaciji cjelokupnog boravka sudjelovali su osim ravnateljice Marije Šerić i profesorice Anite Kopić i već gore navedenih profesorica i niz učenika koji su ugostili, vodili po Osijeku i Đakovu, prevodili na svim predavanjima i radionicama, održali radionice i predavanja, pripremili koncert i provodili cijelo vrijeme s gostima iz Pforzheim-a

Anita Kopić