EU bus u Osijeku

Autor: Lidija Blagojević, 4. 5. 2007.

Izaslanstvo Europske komisije u Hrvatskoj će od 2. do 12. svibnja 2007. događanjima u deset gradova obilježiti najznačajniji datum u povijesti ujedinjene Europe. Na put kreće i EU bus.

U srijedu 9. svibnja 2007. bit će točno 57 godina otkako je francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predstavio svoj prijedlog o udruživanju proizvodnje ugljena i čelika u okviru nove naddržavne organizacije - Europske zajednice.

Izaslanstvo Europske komisije taj će datum obilježiti mnogim aktivnostima u sklopu Tjedna Europe, od 2. do 12. svibnja.

U suradnji s Ministarstvom vanjskih poslova i europskih integracija, županijama i županijskim vijećima za europske integracije, Europskim domovima u Zagrebu i Dubrovniku, Europskim pokretom iz Splita i drugim partnerskim institucijama, bit će održan niz kulturnih i zabavnih, no također informativnih i profesionalnih događaja, u deset hrvatskih gradova: Zagrebu, Sisku, Osijeku, Vukovaru, Slavonskom Brodu, Splitu, Zadru, Rijeci, Puli i Dubrovniku.

U planu su su brojna događanja, uključujući izložbe, predavanja, okrugle stolove i koncerte. Između ostalog, bit će održan sastanak na vrhu SEECP-a, uz sudjelovanje Angele Merkel i Jose Manuela Barrosoa.

Hrvatskim će novinarima po drugi put biti dodijeljena nagrada za novinarstvo Robert Schuman (nagrada za najbolji novinarski rad koji se tiče EU). Građani Zagreba moći će uživati u glazbi na Cvjetnom trgu te prikupiti relevantne informacije na štandovima Izaslanstva, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija te veleposlanstava zemalja članica EU u Hrvatskoj.

Izaslanstvo će po prvi put pokrenuti projekt EU bus. Cilj ovog projekta je promocija EU i njezinih osnovnih načela i vrijednosti diljem Hrvatske.

Autobus će obilaziti Hrvatsku od 5. do 12. svibnja i posjetiti devet gradova: Zagreb, Sisak, Osijek, Vukovar, Slavonski Brod, Split, Zadar, Rijeku, Pulu. U Osijeku će EU bus biti u nedjelju 6. svibnja 2007. u 10 sati.

U svakom će gradu EU bus biti smješten u središtu grada (glavni gradski trg /riva) i biti središte brojnih aktivnosti.

Program također predviđa i održavanje predavanja i rasprava u srednjim školama, fakultetima i/ili gradskim vijećnicama, kao i posjete školama i lokalnim televizijskim i radijskim postajama u suradnji s lokalnim i regionalnim vlastima.

Kad stiže EU bus?
Sisak - 5. svibnja u 14:30 sati