Studijsko putovanje Beč, Graz, Bratislava

Autor: Lidija Blagojević, 26. 11. 2011.

Učenici naše škole boravili su od 17. do 20., studenga na studijskom putovanju u Beču, Grazu i Bratislavi. Izvješće s putovanja pročitajte u nastavku, a fotografije pogledajte u foto-galeriji.

DSD-ovci NA STUDIJSKOM PUTOVANJU U GRAZ, BEČ I BRATISLAVU:

Bilo nam je wunderschön - prekrasno!
Uživali smo u kulturnim znamenitostima, zabavnim sadržajima, putovanju i druženju! Saznali smo puno zanimljivosti i usavršavali svoj njemački. Mnogima je ovo studijskputovanje pomoglo da se oslobode straha od jezika.

U četvrtak, 17. studeni 2011., u 23 h okupili smo se ispred Bille na Sjenjaku i s nestrpljenjem iščekivali dolazak autobusa. Većini nam je to bilo prvo dalje putovanje u II. gimnaziji Osijek. Naše profesorice dočekale su nas s toplim osmijehom na licu i ubrzo smo bili smješteni u autobusu. Nas 43 i prof. Mirna Kurtović, prof. Sanja Ivanović, prof. Lada Čulin – Lazić i prof. Suzana Rechner krenuli smo prema Grazu.

Ujutro, petak, 18. studeni, dočekali su nas vodiči i proveli nas kroz Graz. Svi smo bili oduševljeni kulturnom baštinom koju smo posjetili. Najviše se nas dojmila Gradska vijećnica (Rathaus). Uz šetnju i njemački jezik vrijeme je brzo prošlo i morali smo poći dalje. Tuga je bila manja jer smo znali što nas kasnije očekuje. Malo vožnje autobusom i stigli smo u Zotter, muzej čokolade! Miris nas je privlačio i žurno smo ulazili unutra. Za početak smo pogledali kratak film o kakau, proizvodnji čokolade i muzeju Zotter. Zatim smo sa svojim žličicama krenuli u obilazak muzeja. Mogli smo probati sve izložene čokolade i čokoladne proizvode. Uživali smo kušajući ih! Nakon obilaska i kratkog shopinga prošetali smo se kroz zoološki vrt u sklopu muzeja. Vidjeli smo domaće životinje i uživali u svježem zraku. Na veliko razočarenje svih učenika morali smo ponovno u autobus i zaputili smo se dalje. I evo nas u Beču! Zapanjeni ljepotom cijelo vrijeme smo izgovarali riječi oduševljenja: „Vau, vauuu!!!“ Nakon kratkog obilaska Beča krenuli smo u potragu za našim hostelom. Dočekalo nas je ugodno osoblje, brzo smo se smjestili i pošli na večeru. Nakon večere malo smo popričali, sredili dojmove i krenuli na odmor. Sutra nas čeka Beč!

Subota, 19. studeni, nakon brzog doručka krenuli smo prema centru Beča (prvi od 23 prstena na koje je podijeljen). Posjetili smo Spanische Hofreitschule, javni trening lipicanaca uz glazbu. Prošetali smo se do glavnog simbola Beča, katedrale sv. Stjepana (Stephansdom). Vidjeli smo i bečke fijakere. Bečki fijaker je tradicionalna bečka kočija u koju su upregnuta dva konja. Naziv „fijaker“ označava kočiju kao i samoga kočijaša. Zatim je uslijedila prava zabava! Dolazak u Prater, najveći bečki lunapark! U Prateru se može satima uživati u najrazličitijim atrakcijama, voziti se raznim prijevoznim sredstvima, uživati u Kući strave… U Prateru se nalazi Riesenrad s kojeg se pruža prekrasna panoramska slika cijelog Beča. Nakon Pratera uslijedile se kulturne ljepote – dvorac Schönbrunn (njem. Schloss Schönbrunn). Dvorac je jedan od najvažnijih kulturnih spomenika u Austriji. Svima nam je ovdje bilo zaista schön (njem. lijepo). U dvorcu smo se, kao i u Grazu, podijelili u dvije grupe. Jedna je grupa obilazila dvorac, a druga učila plesati kvadrilu! Nakon obilaska Schönbrunna na red je stigao posjet najpoznatijoj bečkoj šoping ulici: Maria Hilfer Straße. Bezbroj trgovina, mnogo ljudi i puno turista (i to jako puno Hrvata!)… Nakon šopinga otišli smo u hostel na večeru i ponovno smo se uputili u šoping, ovaj put na Božićnom sajmu ispred Gradske vijećnice. Božićni sajam u Beču godišnje posjeti oko 3 milijuna ljudi! Najljepše je navečer. Na sajmu možete pronaći proizvode domaće i vrhunske kvalitete. Sve je bajkovito i osjećate se kao u snovima. Na sajmu možete kupiti i vrući punč ispred čijih je štandova uvijek velika gužva. Nakon cjelodnevnog uživanja u ljepotama Beča krenuli smo u hostel na spremanje. Sutra se moramo rano dići, nismo još gotovi.

Nedjelja, 20. studeni, očekuje nas još mnogo toga, ali i povratak kući. Uputili smo se prema Bratislavi. Dočekao nas je vodič i proveo kroz cijeli stari grad. Vidjeli smo razne kulturne baštine Bratislave, glavnog grada Slovačke, i saznali mnoge zanimljivosti.  Prošli smo i put krunidbe. Nakon šetnje hladnom Bratislavom, uslijedila je šetnja Au Parkom, poznatim trgovačkim centrom u Bratislavi.

U poslijepodnevnim satima krenuli smo prema Hrvatskoj, našem Osijeku i obiteljima. Bilo nam je jako lijepo. Uživali smo u kulturnim znamenitostima, zabavnim sadržajima, putovanju i druženju! Saznali smo puno zanimljivosti i usavršavali svoj njemački. Mnogima je ovo studijsko putovanje pomoglo da se oslobode straha od jezika. Svi se zahvaljujemo našim profesoricama i školi koja nam je omogućila ovo divno iskustvo i nadamo se još mnogim sličnim putovanjima!                    Amra Hodžić, 1.c