Aquarium Pula – najbolje mjesto za praktično učenje!

Autor: Amra Hodžić, 7. 5. 2013.

Od 2. do 4. svibnja oko 110 učenika drugih razreda naše škole, učionice je zamijenilo svježim morskim zrakom otišavši u Pulu u pratnji Ljubice Verner, prof., Melite Smolčić, prof., Mirka Pirića, prof. i Ljerke Šostarec, prof.

DRUGI RAZREDI U TRODNEVNOJ „PLAVOJ ŠKOLI“:

Aquarium Pula – najbolje mjesto za praktično učenje!

Riječ je o terenskoj nastavi iz područja biologije i kemije, tzv. Plavoj školi. Sva tri dana provedena u Puli učenici su proveli do poslijepodnevnih sati u Aquariumu Pula gdje su kroz sedam različitih radionica otkrili mnoge zanimljivosti i spoznali drugu stranu biologije i kemije od one prikazane u udžbenicima.

Svaka je grupa sudjelovala u dvije radionice iz biologije, dvije iz kemije, na vožnji brodom, istraživanju na obali i razgledavanju Aquariuma. Na biologiji su istraživali biljke i životinje sjevernog Jadrana, secirali morsku mačku. Iz kemije su učenici imali priliku raditi ekstrakciju DNA pomoću pileće jetrice. Na obali su skupljali morske organizme i saznali mnogo o životu na obali i u moru. Vožnja brodom značila je lov uz izvlačenje mreže i analizu ulovljenoga. Obilaskom aquariuma vidjeli su što se sve tamo nalazi i saznali koliko brige i rada je potrebno uložiti kako bi se životinje očuvale i saznalo više o njima. Posljednji dan boravka u Puli uslijedio je i odlazak u NP Brijuni.

Osim istraživačkoga rada, učenici su poslijepodne imali vremena i za obilazak Pule i uživanje u njenim ljepotama. Najhrabriji isprobali su i more koje je bilo na ugodnih 19°C. Nezaobilazan je bio posjet amfiteatru i centru Pule koji odiše starinama. Također, učenici su se oduševili hotelom Pula u kojem su i bili smješteni. Izrazito su zadovoljni svime što su saznali, otkrili i radili, ali i profesori ističu kako je ovo još jedna generacija koja je uspješno odradila trodnevni program „Plave škole“.